ASKİ, Lalegül Kavşağı’ndaki çökme sorunu çözüldü

ASKİ, Lalegül Kavşağı’ndaki çökme sorunu çözüldü

Vakıf Katılım

Yenimahalle ilçesi Demetgül Mahallesi Şehit Cem Ersever Caddesi’nin (Lalegül Kavşağı) 417. Sokak ile birleştiği, içme suyu, atık su ve yağmur suyu hatlarının geçtiği noktada, yoğun yağışlar sonrasında 3 metre yarıçapında ve 2 metre derinliğinde meydana gelen çökmeler hayati tehlike yaratıyordu.

ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, teknik ekibiyle birlikte caddede yürütülen çalışmaları denetledi. Çalışmalara ilişkin bilgi veren Öztürk, “Söz konusu çökmeler, ne yazık ki burada yaşayan vatandaşlarımızın yaşamını tehdit edecek boyutlardaydı. Dolayısıyla 31 Mayıs'da  böyle bir olay yaşadık. Bin mm atık su hattımızın çökmesi sonucu yüzeyde kırılmalar oldu. İçine malzeme dolunca da hatta ciddi bir tıkanma oluştu” dedi.

Yaşanan son sıkıntının ardından boruları değiştirme çalışmalarına başladıklarını kaydeden Öztürk, “Kritik noktalara atılan betonlar ile stabiliteyi sağladık. Yaklaşık 3-4 insan boyundaki boru değişimini yaptık. Gerek atık su gerekse yağmur suyu hattı ve bunun yanı sıra 2 bin 200’lük içme suyu hattının aynı yerde olması nedeniyle bölgede son derece kritik bir çalışma gerçekleştirdik” diye konuştu. Öztürk, şu bilgileri paylaştı:

“Kritik diyorum çünkü içme suyu ana hattına verilebilecek bir zarar, çok geniş yerleşim alanlarının bir süre susuz kalması anlamına gelecekti. Bu yüzden hassas bir çalışma gerçekleştirdik. Bölgedeki büyük çökmelere daha önce de borularla müdahale edilerek geçici çözümler üretilmiş ancak şimdi çökme olan yerdeki kısımların tamamını beton borularla değiştirdik. Yoğun yağışlarda zemindeki çökmeler sonucu hattımızdaki borularda ciddi yıpranmalar oluşuyordu ancak böylece kalıcı bir çözüm ürettik. Bu bölgede bir daha çökme yaşanmayacak. “

Cadde üzerinde esnaflık yapan Ferhat Uğurlu da, Genel Müdür Öztürk ve ASKİ ekiplerine teşekkür ederek, “Burası önemli bir cadde; her yere bağlanan bir yol. Biz bu zamana kadar bu bölgede böyle kapsamlı bir çalışma görmedik. 20-25 yıldan beri burası yılda 10 kere çöküyordu. Gelip üstüne toprak atıp asfalt döküyorlardı. Yani sürekli boşuna yapılan bir masraf söz konusuydu. İnşallah bu sefer köklü bir çözüm getirilecek. Burası bugüne kadar belki 40 kez çöktü inşallah bu sefer son olacak ellerinize sağlık”dedi.

  Hibya Haber Ajansı