Küresel piyasalar

Küresel piyasalar

Vakıf Katılım

ABD piyasalarında fiyatlamalar: Risk iştahındaki artışla Dow Jones, 10 Mart’tan beri ilk kez 24.000 seviyesini aştı 

Haftanın son işlem gününde ABD piyasaları, Gilead Sciences’ın koronavirüs tedavisinde olumlu sonuçlar veren ilacının yatırımcıların ülkenin beklenenden daha erken önlemleri esnebileceğine yönelik iyimserliğini artırması sonucunda alıcılı seyir izledi. %2,99 yükselişle 24.242,49 seviyesinden kapanış yapan Dow Jones endeksi, 10 Mart’tan bu yana ilk kez 24.000 seviyesini aştı. S&P 500 endeksi ise %2,68 artışla 2.874,56 seviyesine yükselirken, Nasdaq endeksi daha ılımlı olarak %1,38 değer kazancıyla 8.650,14 seviyesinden günü tamamladı. Hisseler özelinde Boeing hisseleri, şirket yönetiminin Philadephia’daki operasyonların da 20 Nisan’dan itibaren kaldığı yerden devam edeceğini belirtmesiyle hisse %14,7 yukarıda kapandı. Gilead hisseleri de Chicago’daki ilacın kullanıldığı bir hastanede koronavirüs hastalarındaki semptomların hızlıca iyileştiği yönündeki  haberlerle %9,7 yükseliş kaydetti. Cuma günü yaşanan yükselişle S&P 500 Şubat başından bu yana ilk defa arka arkaya haftalık bazda yükseliş kaydederek 50 günlük hareketli ortalamasını aştı. Geçen hafta S&P 500 %3 yükselirken, Dow Jones %2,2 artıda kapandı. Nasdaq’ın haftalık getirisi ise %6’yı aştı.  

Avrupa piyasalarında fiyatlamalar: İlaç haberleri ile artan iyimserlikle artıda kapandı 

Geçtiğimiz Cuma günü Avrupa piyasaları ABD’de Gilead Sciences’ın koronavirüsün tedavisi için etkin sonuçlar veren bir ilaç geliştirdiğini duyurması sonrası, ülkeleri resesyona sürükleyen sosyal mesafe önlemlerinin beklenenden daha erken esnetilebileceği yönünde artan iyimserlikle alıcılı seyir izledi. Bu bağlamda, CAC 40 endeksi %3,42 yükseliş kaydederken, DAX endeksi %3,15 değer kazandı. FTSE 100 endeksi de %2,82 artıda kapandı. Sektörler tarafında, genel olarak tüm sektör hisselerinin alıcılı seyir izlediği günde seyahat sektörü hisselerinin %6’nın üzerinde yükseliş kaydettiği takip edildi. 

Asya piyasalarında fiyatlamalar: Çin’in faiz indirim adımıyla hafif pozitif seyir hakim

Bu sabah Asya piyasaları, PBOC’nin büyümeyi desteklemek için attığı genişlemeci parasal adımların desteğini, bu sabah Mayıs vadeli ham petrol fiyatlarının talep görünümündeki bozulma sebebiyle %16 civarında düşüşle 15,26 dolar/varil seviyesine gerilemesinin azaltmasıyla hafif pozitif seyir izliyor. S&P ASX 200 ve Nikkei endeksleri sırasıyla %1,09 ve %0,92 gerilerken, Hang Seng endeksi %0,22 düşüş kaydediyor. Shangai endeksi ise %0,30 artıda. ABD vadelilerde ise hafif satıcılı seyir hakim.

 


Kaynak: Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı