img

Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan Türkiye ve Suriye’ye destek açıklaması


Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, depremle sarsılan Türkiye ve Suriye’ye yardım sağlamak için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti. 

   Mao bugün Beijing’de düzenlenen olağan basın toplantısında, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a mesaj göndererek Çin hükümeti ve Çin halkının geçmiş olsun dileklerini aktardığını ifade etti. 

Türkiye ve Suriye’nin Çin’in dostları olduğunun altını çizen Mao, Çin hükümetinin depremin ardından hemen acil insani yardım mekanizmasını başlattığını ve Türkiye’ye kurtama ve sağlık ekiplerinin yanı sıra yardım malzemeleri dahil 40 milyon yuanlık (yaklaşık 5 milyon 880 bin dolar dolar) acil yardım sağlama kararı aldığını dile getirdi. 

Mao, Suriye’ye de yardım malzemeleri sağlamak ve tahıl yardımıyla ilgili projeyi yerine getirmek için Şam’la görüştüklerini kaydetti. 

Çin Kızılhaç Derneği’nin Türkiye ve Suriye’ye acil insani yardımlar sağladığını belirten Mao, Çinli kurtama ekibinin Türkiye’de afet bölgesine doğru yola çıktığını söyledi. 

Mao, gelecekte Türkiye ve Suriye’nin taleplerine göre destek ve yardım sağlamaya devam edeceklerini belirtti. 

Mao, Çin’in söz konusu iki ülkedeki büyükelçiliklerinden edinilen bilgilere göre şu ana kadar hayatını kaybeden ve yaralanan Çin vatandaşının bulunmadığını sözlerine ekledi.        

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Vakıf Katılım

 

 

 

 

Haber Aboneliği

CANLI YAYIN EKRANI

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.